Neverovatna nova otkrića arheologa pod drevnom egipatskom nekropolom

Više slika

Više slika

Arheolozi u Egiptu otkrili su drevnu riznicu sa stotinama sarkofaga koji su bili nedirnuti 2.500 godina...

Pored 250 drevnih sarkofaga, arheolozi su takođe pronašli i stotine statua drevnih egipatskih božanstava, Anubisa – boga podzemlja i zagrobnog života, Amona – stvoritelja duše, Mina – boga plodnosti, Ozirisa – boga podzemlja, Isis – vrhovne boginje starog Egipta i boginje Meseca, Nefertema – boga Sunca Donjeg Egipta, Bastete – boginje mačaka i Hathor – boginje žena, zaštitnice Sinaja, bakra i tirkiza, u Memfisu poštovane u ulozi boginje zagrobnog života, koja je pokojnika snabdevala pićem i hranom.

Takođe, ovde je pronađena i bezglava statua arhitekte Imhotepa, koji je izgradio piramidu u Sakari. Sudeći prema egipatskom ministru turizma i antikviteta, 250 sarkofaga, 150 bronzanih statua i ostali predmeti koji su pronađeni datiraju oko petstote godine pre nove ere.

„Misija Vrhovnog saveta za antikvitete Egipta, uspela je da otkrije prvu i najveću riznicu sa 150 bronzanih statua koje datiraju iz kasnog perioda u grobnici žrtvovanih životinja u Sakari, kao i mesto za sahranjivanje u kome se nalazi 250 drvenih kovčega sa mumijama, koji će biti izloženi zajedno u Velikom egipatskom muzeju“, stoji u zvaničnoj izjavi.

Direktor Vrhunskog saveta za antikvitete u Egiptu, Mustafa Al-Vaziri, izjavio je za ABC News da je ovo najveća bronzana riznica otkrivena ispod Bubastijana i nekropole Sakara. Kako je poznati egiptolog izjavio: „Takođe smo pronašli statuu Imhotepa i nadamo se da ćemo uskoro pronaći njegovu grobnicu“. U velikom otkriću, arheolozi su pronašli i muzički instrument poznat kao sistro, kolekciju bronzanih posuda korišćenih u ritualima obožavanja drevne egipatske boginje plodnosti Isis.

Sarkofazi su pronađeni u iznenađujuće dobrom stanju u zagrobnim oknima i u njima se nalaze mumije, amajlije i male drvene kutije. Međutim, ovo nije sve, arheolozi su pronašli prvi netaknuti papirus u poslednjih sto godina, a prema Al-Vaziriju, on je prekriven hieroglifima i moguće ga je prevesti u stihove iz Knjige mrtvih.

Al-Vaziri je otkrio da ovaj savršeno očuvani papirus koji je pronađen odlazi direktno u Egipatski muzej u Kairu radi dalje analize u njegovoj laboratoriji: „Preliminarna otkrića sugerišu da papirus, koji je smotan, poseduje dužinu od devet metara“, otkrio je naučnik.

Kovčezi će biti prenešeni u Veliki egipatski muzej, koji se trenutno nalazi u procesu izgradnje, u blizini Keopsove piramide u Gizi, sa zakazanim otvaranjem nešto kasnije ove godine.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group