Potpuno paralizovan čovek komunicirao mislima po prvi put

Sistem za očitavanje električnih impusla centralnog nervnog sistema u mogućnosti je da ih transformiše u instrukcije koje mogu upravljati različitim uređajima...

Nedavno, BCI sistem omogućio je parcijalno paralizovanom pacijentu da pokrene protetičke udove ili prenese jednostavne „da“ ili „ne“ reči putem uma. Međutim, ovo je prvi put da je BCI iskorišćen u prenošenju čitave rečenice od strane nekoga ko je potpuno oduzet i zbog toga ne može da upravlja facijalnim pokretima. Sudeći prema naučnicima iza ovog poslednjeg podviga, ovo je prvi put da je svestan i intelektualno sposoban, ali potpuno paralizovan čovek, uspeo da komunicira na ovaj način.

Tridesetogodinjem muškarcu iz Nemačke, identifikovana je amiotrofična lateralna skleroza, avgusta meseca 2015. godine. ALS je veoma retko, degenerativno neurološko oboljenje koje utiče na neurone zadužene za pokrete. On nije bio u mogućnosti da govori niti hoda do kraja te godine i diše uz pomoć veštačkih pluća od jula 2016. godine. „Prilično je zadivljujuće uspostaviti vezu sa nekim ko je potpuno zaključan u ovom stanju“, izjavio je Džejmi Henderson, neurohirurg sa Univerziteta Stanford, koji nije bio povezan sa ovim istraživanjem. „Ovo je fantastično dostignuće prema mom mišljenju i očigledno je prilično relevatno za sve učesnike u studiji“.

Čovek je bio u mogućnosti da istrenira svoj mozak kako bi koristio implementirani uređaj radi slanja poruka, zahtevanja hrane i piva, kao i gledanje filmova sa njegovom decom. Uz upotrebu pokreta očiju, ovaj pacijent je pristao na operaciju, nakon čega su naučnici pokušali da omoguće komunikaciju momku koji je dan nakon ugradnje elektroda uspostavio prvi kontakt. On je u početku bio podstaknut da vizuelizuje telesne pokrete, što je pomoglo prethodnim pacijentima da upravljaju veštačkim udovima i egzoskeletima i što predstavlja pravac u kom kompanija Neurolink, Elona Maska, teži da se kreće. Glavni cilj predstavlja uspostavljanje pouzdane veze između mozga i njenog pretvaranja u neki metod instrukcije.

„Većina nas uopšte ne shvata sa kojom lakoćom komuniciramo međusobno rečima“, izjavio je dr Edvard Čeng, vodeći autor studije i neurohirurg na Kalifornijskom Univerzitetu u San Francisku. „Predivno je verovati da se nalazimo na početku novog poglavlja, nove ere, u kojoj ćemo biti u mogućnosti da pomognemo svim ljudima koji su izgubili ovu mogućnost.“

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group