U Japanu po prvi put iz mračnih dubina isplivala živa džinovska lignja

Masivna lignja dugačka nešto malo više od tri metra isplivala je u zapadnom Japanu, pružajući uvid u jednu od najvećih vrsta glavonožaca poznatih po životu i lovu u dobokim morima, što je ujedno i prvi put da jedan živi primerak ikada bude odveden u zatočeništvo...

Sudeći prema japanskoj novinskoj agenciji The Mainichi, ova velika lignja je pronađena živa uprkos tome što se nalazi daleko od svog prirodnog staništa i doma. Ovaj primerak je od tada prebačen u lokalni Akvarijum, koji se nalazi u blizini grada Sakai. Video podeljen putem Agence France-Presse naloga, predstavlja nam masivno stvorenje u plitkom bazenu, tokom rastezanja njegovih ogromnih pipaka.

Nije potpuno jasno da li je ova lignja i dalje živa, ali ukoliko uzmemo sve faktore okruženja, to najverovatnije više nije slučaj. Dubinska istraživačka plovila imala su nekoliko susreta sa džinovskim lignjama u prošlosti, dok je prošle godine, kamera na platformi Medusa jasno snimila jedno ovo neverovatno stvorenje izbliza.

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) agencija takođe je uspela da uhvati ovog džina 2019. godine, dok je u ovom slučaju procenjena dužina snimljenog primerka bila oko 365 centimetara. Postoji mnogo toga što ne znamo o ovim predivnim morskim životinjama, a iako naučnici i dalje nisu sigurni gde oni lutaju, poznato je da džinovske lignje mogu biti pronađene u svim zemljinim okeanima, sudeći prema Nacionalnoj Geografiji.  

Za njih se takođe smatra da poseduju najveće oči u čitavom životinjskom carstvu, prečnika od 25 centimetara, što im omogućuje da vide i u najtamnijim okruženjima, kilometrima ispod okeanske površine. Najveća džinovska lignja koja je ikada zabeležena od strane naučnika bila je dugačka preko 13 metara, sudeći prema The Smithsonian publikaciji. Jedan leš ove životinjske vrste, pronađen 1887. godine, bio je dugačak čak 18 metara.

Džinovske lignje fasciniraju naučnike i ljude širom sveta do današnjeg dana, a pošto su susreti sa njima i dalje veoma retki, to je samo još jedan od sastojaka koji ih čini još fascinantnijim.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group