Ako misliš da si vlasnik svog tela – razmisli ponovo. U stvari, telo ti je kao stan u podnajmu: dok si mlad, sve funkcioniše, vrata se ne klimaju, grejanje radi...
A onda dođu godine, i odjednom ti treba majstor za svaku sitnicu. Evo kako da ne ispadneš iz forme i ne postaneš statistika na Google pod “zašto me sve boli”.
Dvadesete: godina kada si jak, glup i misliš da si besmrtan
Telo u dvadesetima je mašina na vrhuncu proizvodnje testosterona i hormona rasta. Nema boljeg trenutka da od njega napraviš nešto korisno. Ako sad ne gradiš mišiće i ne oblikuješ navike, kasnije ćeš samo pokušavati da popraviš štetu. Dakle, vežbanje ne bi trebalo da se svodi na poziranje ispred ogledala u teretani, već na ozbiljne poteze: velike težine, osnovne vežbe i trening plan koji ne uključuje “vidimo se kad se setim”. A ako ti se čini da ideš kod lekara samo kad ti treba izvod iz matične knjige rođenih, grešiš. Visok pritisak, na primer, ne pita za godine. A znaš šta pita? Erekcija. Ako nećeš da se pitaš “šta mi bi” pre tridesete, proveri se bar povremeno.
Tridesete: telo više ne raste, ali ti si valjda sazreo
Tvoje telo sada prestaje da se gradi i počinje da se brani. Mozak ti je, navodno, kompletiran – što znači da nemaš izgovor za sve odluke koje praviš. Ali isto tako i odgovornost za svoje zdravlje. Više nisi klinac, ali ni deda, što znači da možeš da radiš pametno, treniraš pametnije, i jedeš bez griže savesti – ali bez gluposti. Bilo bi lepo da se pozdraviš sa dijetom “šta god je na akciji”, a treninge ne preskačeš zbog “poslovnih obaveza”. Leđa počinju da te izdaju čim provedeš tri sata u kolima, a o spavanju da i ne govorimo – više ne možeš da se resetuješ posle četiri sata sna i bureka. Vreme je da uzmeš masažni valjak, ozbiljno zagreješ telo i fokusiraš se na izdržljivost umesto na Instagram biceps.
Četrdesete: prestaješ da juriš kilaže, počinješ da juriš lekare
U ovom dobu tvoje telo ulazi u fazu “što više guraš, više škripi”. Snaga se prirodno smanjuje, zglobovi protestuju, a stomak se ponaša kao samostalni entitet koji ima svoje planove – uglavnom da naraste još koji centimetar godišnje. Ako ne menjaš pristup treningu, lako možeš da se povrediš dok vežeš pertle. Zato prestani da dokazuješ koliko možeš da podigneš iz benča i kreni da treniraš kao neko ko planira da hoda bez pomagala još 30 godina. Umesto da izbegavaš jogu jer “nije muška”, probaj da se saviješ do poda bez da ti otpadnu pluća. Tvoje srce takođe očekuje pažnju – bukvalno, jer infarkti više nisu rezervisani za “starije ljude”.
Pedesete: više nije pitanje forme – već opstanka
Kad pređeš 50, svaka sitnica postaje razlog za brigu. San ti je čudan, zglobovi klimavi, motivacija upitna, a raspoloženje oscilira više od cene goriva. Mnogi muškarci u ovom periodu počnu da se povlače – iz teretane, iz društva, iz sopstvenog života. A zapravo je ovo idealan trenutak da konačno radiš nešto samo za sebe. Vreme je da uvedeš redovne treninge koji uključuju lagane težine, više ponavljanja i duža istezanja, kao i da pozoveš tog trenera što ti je “uvek bio skup”. Više nije fraza nego stvarnost – ako ne uložiš sad, platićeš kasnije, samo skuplje i bez garancije. Preventivni pregledi nisu više “nešto što planiraš”, već minimum koji duguješ svom telu ako želiš da pretekneš i penziju.
Bonus poglavlje: produži sebi život bez da se odrekneš svega
Nema magične formule, ali postoji nekoliko stvari koje ti bukvalno produžavaju život. Održavanje telesne težine, redovno druženje (ne, grupni čet sa ortacima se ne računa), pozitivan stav i – začudo – dobar stomatolog. Jer upala desni može biti okidač za kardiovaskularne probleme. Pojedi šaku oraha, nasmej se više i nemoj da se praviš jak kad ti je teško – hormoni to sve već registruju.
Ako već moraš da stariš, onda makar stari pametno. Telo neće trajati večno, ali možeš da ga koristiš mnogo duže nego što ti sada deluje. A sve počinje kad prestaneš da se ponašaš kao da imaš vremena na bacanje.