Astronomi otkrili najstarije radio talase iz dubokog svemira

Naučnici su identifikovali najudaljeniji izvor radio talasa do današnjeg dana...

Uz pomoć Very Large Telescope centra European Southern Observatory, astronomi su bili u mogućnosti da proučavaju svetli objekat u dubokom svemiru poznatiji kao kvazar.

Fizika definiše kvazare kao udaljene objekte pokretane crnim rupama, milionima puta masivnijim od našeg sunca. Sudeći prema japanskoj Nacionalnog Opservatoriji, svega deset procenata kvazara emituje jake radio talase, baš kao i nedavno otkriveni P172+18.

U pres izdanju, ljudi European Southern Observatory centra izjavili su da je svetlost ovog blještavog kosmičkog tela putovala oko 13 milijardi godina kako bi stigla do zemlje. Dodajući da P172+18 konzumira gas u neverovatnim količinama.

"Crna rupa proždire materiju veoma intenzivno, povećavajući svoju masu u najvećem rejtingu koji smo ikada bili u mogućnosti da proučavamo", izjavio je astronom ESO centra, Ćiara Mazuceheli. "Veoma je uzbudljivo pronaći "nove" crne rupe po prvi put, koje nam mogu omogućiti nove informacije i dodatni deo slagalice koja će nam pomoći da shvatimo pra univerzum, odakle dolazimo i konačno, sebe same", dodala je.

Glasni radio kvazar može omogućiti uvid astronomima u načine na koje su crne rupe uspele da porastu tako brzo nakon velikog praska. Štaviše, tim astronoma koji je otrkio P172+18 kvazar veruje da je on samo jedan od brojnih.

"Ovakvo otrkiće čini me optimističnim, verujem i nadam se da će rekord udaljenosti biti oboren uskoro", izjavio je Eduardo Banados sa Max Planck Instituta Astronomije u Nemačkoj, koji je pomogao pri vođenju istraživanja zajedno sa Mazucehelijevom.

N.Đ.

Izvor: ScienceAlert

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group