Da li je šest sati sna ipak dovoljno kao što osnivač Tesle tvrdi

Svi smo čuli Elona Maska kako se skromno hvali u prošlosti o tome kako je on previše zauzet kako bi spavao, naglašavajući da preživljava na šest sati sna svake noći...

2013. godine, mlijarder i osnivač kompanije Tesla, izjavio je da je uspeo da shvati koja je savršena količina sna koja mu je potrebna kako bi funkcionisao na najvećem mogućem nivou.

„Pokušavao sam da zaključim koja je prava količina sna“, izjavio je tada Mask. „Otkrio sam da ukoliko padnem ispod određenog nivoa i budem budan više sati i to mogu da izdržim, uradim dosta manje jer je moja mentalna preciznost potpuno poremećena. Stoga, zaključio sam da u suštini, za mene pravi broj sati prestavlja šest, do šest ipo u proseku tokom noći.“

Ovi komentari su kasnije stigli na udar od strane Ariane Hafington, suosnivača Haffington Post i autora knjige The Sleep Revolution, koja je napisala Masku otvoreno pismo, tražeći od njega da prestane sa demonstracijom zastarele, antinaučne i zastrašujuće neefikasne upotrebe ljudske energije.

Maskov odgovor stigao je u tvitu u 02:30 ujutru, sa uvudom da je stigao iz svoje fabrike kući, dodajući: „Vi mislite da je ovo opcija. Nije“. Međutim, Business Insider je prethodno preneo da bi ovo mogao biti veoma opasan pristup, jer deprivacija sna može imati ozbiljne posledice po vaše telo.

Iako nešto od ovoga nije iznenađujuće uopšte, gubitak zdravog noćnog sna utiče na kratkoročnu i dugoročnu memoriju, naše reakcije se usporavaju, postajemo tromiji i iracionalniji na primer, dok postoje i druge posledice koje su nešto opasnije, takođe.

Sudeći prema ovoj publikaciji, brojna istraživanja su pokazala da se deprivacija sna može povezati sa povećanim rizicima za dobijanje određenih kancera, nalik raku debelog creva, kao i Alchajmerove bolesti, dijabetesa tip 2 i upale želuca.

Na sličan način, studije su zapazile da spavanje pomaže čišćenju omzga od beta amiloid proteina, koji se nagomilava dok smo budni. Ovaj protein predstavlja vezu sa Alchajmerovom bolešću i vremenom može pogoršati postojeća stanja kao što su astma, artritis, Kronova bolest i kardivaskularna oboljenja.

Tu je još jedna prilično mračna posledica nedostatka i poremećenog sna, koji se povezuju sa redukcijom libida i seksualnom disfunkcijom, kako kod muškaraca, tako i žena. Ovo se dešava zbog toga što budnost smanjuje nivo testosterona, koji je veoma važan element našeg seksualnog pogona. Štaviše, istraživači su otkrili da odrasli u mlađem dobu koji nemaju dovoljnu količinu sna imaju manje šanse da se povežu sa drugima na društvenom nivou, što znači da se često zbog toga osećaju usamljenim.

Ovi ljudi često ne spavaju dobro, što znači da se vrte u jednom velikom, umornom i usamljenom krugu. U suštini, mnogi od nas moraju da pruže nadljudske napore zbog preterano velikih obaveza, kako kod kuće, tako i na poslu, tako da ne stižemo ni da razmišljamo o stvarima kao što je spavanje, ali solidan noćni san je nešto o čemu svi maštamo tokom dana.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group