Pacovi sa prslucima i kamerama uskoro će spašavati ljudske živote u ruševinama

Tanzanijski istraživački tim fokusira se na treniranje neobičnih kandidata za spašavanje ljudskih života u slučaju nesreća...

Belgijska organizacija Apopo stoji iza ove inicijative, koja uključuje upotrebu afričkih vrećastih pacova - pacova torbara - opremljenih malim rančevima sa kamerama poslednje generacije, zaduženih za ulaženje na različite lokacije i navođenje spasilaca koji tragaju za preživelima nakon neke katastrofe.

Iako se već godinama u Africi ovi pacovi koriste kako bi detektovali mine i pomagali deminiranju preostalog eksploziva nakon brojnih ratova, zaslužujući čak i ordenje časti, ovo je prvi put da će oni zvanično postati tragači spasioci.

„Pacovi su veoma radoznala bića i vole da istražuju svoje okruženje, tako da su ključni za pretragu i spašavanje“, izjavila je Dona Ken, naučnik koji se bavi istraživanjem ponašanja i lider na ovom projektu. Ovi pacovi još uvek nisu potpuno spremni kako bi se uputili unutar uništenih zgrada, ali se i dalje nalaze u trenažnom procesu simulacija katastrofa u petominutnim sesijama pet dana u nedelji, kreirajući ponovo situacije pravih spašavanja.

U simuliranim trenažnim procesima, pacovi moraju locirati ljude zatrpane u kršu, zatim povući prekidač na svojim malenim prslucima, kako bi aktivirali lokator i vratili se svojim trenerima, gde dobijaju svoje poslastice.

Maleni ranci na njihovim leđima poseduju kamere, ali se naučnici nadaju da će njih učiniti još manjim, bez kompromisa po pitanju performansi, zajedno sa dvosmernim mikrofonom i GPS transmiterom koji dodatno poboljšavaju potragu za preživelima i komunikaciju sa ljudima.

APOPO razvija ove prsluke sa rančevima u partnerstvu sa Tehnološkim Univerzitetom u Ajndhovenu, gde inžinjer elektronike, Sender Verdisen, osmišlja svaki segment ovog vrhunskog minijaturnog sistema. Projekat je startovao prošle godine nakon što su volonteri organizacije za potragu i spašavanje GEA zatražili saradnju 2017. godine.

Sudeći prema vodećem stručnjaku, svaki pacov zahteva najmanje devet do dvanaest meseci treniranja, dok sledeći korak predstavlja simuliranje nešto realnijih scenarija, sa pacovima koji će biti odnošeni na mesta koja predstavljaju srušene višespratne zgrade i to će automatski biti narednia faza projekta.

Ovaj program zatim će se preseliti u Tursku, dom kompanije GEA, kako bi se nastavilo sa treninzima u simuliranim okruženjima pre samih pokušaja u realnim scenarijima.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group