ChatGPT kao dejting trener, terapeut i elegantan prekidač veze

U svetu gde su ghosting, orbiting, zombifikovanje i druge bizarne pojave u muško-ženskim odnosima postale svakodnevica, muškarci sve češće okreću glavu – ka ekranu. I to ne ka novom spoju na Tinderu, već ka ChatGPT.

Danas nije neobično da muškarac napiše poruku devojci – i pre nego što pritisne „pošalji“, proveri kod bota: „Da li sam previše direktan? Da li delujem očajno? Da li da dodam emoji?“

Dobro došli u DateGPT eru — gde se pomoću veštačke inteligencije ne samo osvaja, već i raskida.

Kada AI piše tvoje poruke, a ona misli da si poetska duša

Stefan (22), kao i mnogi momci u svojim dvadesetim, poželeo je da dobije „mali vetar u leđa“ u dopisivanju sa devojkama preko aplikacija. Screenshot profila + ChatGPT = savršena prva poruka. Ponekad slatkasta, ponekad duhovita, uvek bez rizika.

Ali onda se desio gaf: slučajno je poslao ceo razgovor sa botom – uključujući i analizu. Šok. Sramota. Pred očima mu preci prekrivaju lica rukama. Ali devojka se nije uvredila – nije čak ni bila iznenađena. Jer, veštačka inteligencija u ljubavnom životu danas više nije tabu – nego alat.

Kada ne znaš kako da raskineš – AI napiše umesto tebe

Programer Markus Elola razvio je GPT alat za „saosećajan i dostojanstven raskid“. Inspiracija? Njegove lične loše priče sa devojkama. Činjenica je da mnogi muškarci ne znaju kako da izraze emocije – a još manje kako da ih verbalizuju kad treba da kažu “Ovo više ne funkcioniše.”

I tu nastupa AI. Umesto pasivno-agresivnih poruka, izgovora i ignorisanja – stiže precizno strukturirano pismo, koje počinje sa „Znam da ovo nije lako da čuješ...“ i završava sa „Zaslužuješ nekog ko ti može pružiti više.“

Neki muškarci koriste AI i posle raskida – kao emocionalnu protezu. Đole, koji je raskinuo sa devojkom na daljinu, pitao je ChatGPT: Da li da odem kod nje lično ili da pošaljem pismo?

Bot ga nije samo posavetovao, već ga poveo na mini terapeutsko putovanje: Šta bi najviše zažalio? Da li se oporavljaš iz kreveta ili sa trake za trčanje? Đole kaže: „Pomogao mi je da shvatim da ono što osećam – nije kraj sveta, nego početak procesa.”

ChatGPT kao flert simulator? Tinder i Grindr su već u igri

Tinder je testirao funkciju The Game Game – flertuj sa AI partnerom, dobij ocenu i nauči gde grešiš. Grindr ti nudi rezime starih razgovora i savete kome da se javiš ponovo. AI je sada i trener, i mentor, i sekretar tvojih neuspelih udvaračkih pokušaja.

Ipak, koliko god bio koristan, AI može i da pretera. Jedan korisnik prikupio je 10.000 prvih poruka sa Tindera i tražio da mu bot kaže idealan broj emojija (manje od tri) i idealno vreme čekanja pre nego što se javiš ponovo (tačno 21 minut).

Šta kad AI zamenjuje terapeuta, prijatelje i odgovornost?

Psihoterapeut dr Džef Ganter kaže: „Muškarci sve više koriste AI umesto da obrade sopstvene emocije. To može zvučati korisno, ali zapravo sabotira emocionalni razvoj.“

Jedna devojka sa Reddita saznala je da su sve divne poruke njenog bivšeg – zapravo bile iz ChatGPT. „Delovalo je kao da mi piše neko ko me razume. Ispostavilo se da nisam bila u vezi sa njim – već sa algoritmom.”

Zaključak: ChatGPT zna da te posavetuje. Ali ne zna da te voli.

AI može da ti pomogne da budeš bolji u komunikaciji, da ne zvučiš kao majmun u porukama, da raskineš dostojanstveno, pa čak i da naučiš nešto o sebi. Ali jedno moraš zapamtiti: emocionalna inteligencija ne može se outsourceovati.

Ako koristiš bota kao alat – pametno. Ako koristiš bota da izbegneš odgovornost, ranjivost i stvarni odnos – onda samo lažiraš vezu, a i samog sebe.

Stefan je na kraju uspeo da upozna devojku uživo – bez algoritma. Ali čim je počela da mu priča čudne snove, ubacio je priču u ChatGPT. „Dao mi je ludu psihoanalizu. Bilo je i korisno i potpuno beskorisno u isto vreme.”

I tako se, izgleda, i dalje živi u 2025.

All Rights Reserved. | 2009 - 2025. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group