Kako na pravi način primenjivati keto dijetu

Možda ste videli da se vaša omiljena poznata ličnost kune u keto dijetu na društvenim mrežama, ili se neki vaš prijatelj hvali kako mu je ona promenila život…

A možda ste ipak nabasali na neki recept na internetu i postali radoznali. Kako god da ste saznali za nju, jedna stvar je činjenica – keto dijeta je postala neverovatno popularna u poslednjih godinu dana, a mnogi insistiraju da je ona najbolji mogući režim ishrane za skidanje viška kilograma, koji vas navodi da se hranite zdravo. Ako želite da postignete prethodno pomenute ciljeve i nemate uspeha sa onim što trenutno radite, keto dijeta vam zaista može pomoći.

Ipak, pre nego što kupite avokado i razne vrste zeleniša, morate znati ponešto o nauci koja stoji iza ove dijete.

Kako stručnjaci objašnjavaju, ljudsko telo pokreće glukoza, koja potiče iz izvora ugljenih hidrata, kao što su voće ili hleb. Ako nivo glukoze jedne osobe žestoko padne, to može biti opasno po život, dok sa druge strane, ljudsko telo nudi dovoljno mesta za određenu količinu. Kako bi napravilo mesta za više glukoze koja se unosi telo ulazi u stanje znano kao ketogeneza, odnosno vaša jetra masti tada razlaže na ketone, koji postaju izvor vaše energije, dozvoljavajući vašem telu da sagoreva prethodno skladištenu mast.

Da biste se posvetili keto dijeti na pravi način, prvo morate napraviti listu hrane koju možete jesti, a koju ne. Jedan veliki deo keto dijete svodi se na ograničavanje unosa ugljenih hidrata. Dobar način za to je da se oslanjate samo na povrće (osim krompira), orašaste plodove i mlečne proizvode kada su vam potrebni ugljeni hidrati, izbegavajući pšenicu, skrob i većinu voća. Ova hrana ima previše ugljenih hidrata za keto dijetu, a ako unesete previše ugljenih hidrata, nećete moći da uđete u stanje ketoze.

Dakle, šta možete jesti? Pa, meso je uvek opcija, kao i riba i mlečni proizvodi sa vioskim sadržajem masti – puter, stari sir, kačkavalj… neko voće je takođe dozvoljeno, ali ta lista je mala – avokado i bobičasto voće. Što se povrća tiče, dozvoljen vam je lisnati zeleniš, poput spanaća i kelja, kao i karfiol i paškanat. Zaslađivači su vam takođe dozvoljeni, kao i drugi proizvodi za koje se zna da sadrže dosta masti, poput kokosovog ulja.

Još jedan veoma važan aspekt kod započinjanja keto dijete je praćenje makronutrijenata, kako biste uneli pravu količinu nutrijenata. O tome smo vam već pisali u jednom tekstu, ali poenta je sledeća – 70 do 80 posto ishrane treba da sačinjavaju masti, 20 do 25 posto proteini i 5 do 10 posto ugljeni hidrati. Ipak, morate znati da je ovo samo gruba procena, jer će ove brojke varirati kod svake osobe, a i u skladu sa vašim ciljevima.

Takođe, morate pratiti nivo ketone, kako biste se osigurali da je vaše telo zaistau  ketozi. To možete raditi proverom urina ili krvi, a znajte da je to iako deluje kao uzalud utrošeno vreme zaista bitna stvar da biste bili sigurni da radite sve kako treba.

Ako niste sigurni kako da počnete da praktikujete keto dijetu, na Guglu možete pronaći milione recepata, a mi vam tvrdimo da ćete naći barem nekek oji vam se dopadaju. Na raspolaganju su vam čisti keto recepti, kao i recepti za tradicionalna jela sa keto preokretom.

Na kraju, iako keto dijeta ima snažne beneficije, važno je da napomenemo da ona nije za svakoga. Pre nego što se upustite u ovu avanturu, bilo bi dobro da se konsultujete sa svojim lekarom ili nutricionistom kako da što bezbolnije promenite svoj dotadašnji režim ishrane.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group