Australijski naučnici žele da vaskrsnu tasmanijskog tigra

Gotovo devedeset godina nakon što je poslednji torbarski vuk uginuo, naučnici na Melburnskom univerzitetu u Australiji pokušavaju da ožive ovu izumrlu vrstu torbara...

Torbarski vukovi, takođe poznati i kao tasmanijski tigrovi, uprkos tome što su zapravo torbari i osim što imaju šare na leđima uopšte ne liče na tigrove, izumrli su zvanično davne 1936. godine, kada je Bendžamin, poslednji potvrđeni primerak vrste, uginuo u zatočeništvu Beaumaris zoološkog vrta.

Međutim, torbarski vuk je navodno viđan u divljini dugo nakon Bendžaminove smrti, sa brojnim ljudima koji su nastavili da gaje nadu da bi ova vrsta i dalje mogla biti živa negde, što ne bi bilo previše čudno da se dogodilo, jer je jedna džinovska kornjača takođe ponovo otkrivena na Galapagosu 2019. godine, 113 godina od poslednjeg zabeleženog viđanja.

Septembra meseca 2019. godine, Tasmanijsko ministarstvo industrije, parkova, voda i životne sredine predstavilo je dokument vezan za osam mogućih, ali ne potvrđenih, susreta sa ovom vrstom u protekle tri godine. Udruženje Thylacine Awareness Group čak veruje da ova životinja i dalje luta centralnom Australijom koja je većim delom pusta.

Do sada su samo povremene fotografije veoma lošeg kvaliteta ponuđene kao dokaz njihovog postojanja, dok je jedno istraživanje iz 2017. godine izračunalo da su šanse da je ova životinja preživela do danas jedan prema 1,6 triliona. Druga studija, izvršena dve godine kasnije, uopšte se nije slagala sa ovom matematikom  i dalje stajući iza toga da je životinja verovatno izumrla, iako postoji dovoljno neizvesnosti koje ovo pitanje mogu ostaviti otvorenim sa veoma malim mogućnostima za drugačiji ishod.

Uprkos svojoj prisutnosti u Tasmaniji sve do tridesetih godina prošlog veka, za ovu životinju se verovalo kako je potpuno nestala sa kopnenog dela Australije pre oko 3.000 godina. Naučnici su do danas uspeli da sekvenciraju genom ovog torbara i sa njim, melburnški tim se nada da će ga ponovo oživeti. Laboratorija koja se bavi ovim slučajem dobila je pet miliona dolara u fondacijama, kako bi uspeh ovog zadatka ne bi bio doveden u pitanje.

„Zahvaljujući ovim izdašnim donacijama, trenutno se nalazimo na prekretnici na kojoj razvijamo tehnologije koje potencijalno mogu vratiti izumrle vrste i pomoći da se one koje postoje sačuvaju od istrebljenja“, izjavio je profesor Pas, iz škole za bionauku pri Univerzitetu u Melburnu. „Naše istraživanje predlaže devet ključnih koraka za oživljavanje torbarskog vuka. Jedan od naših najvećih napredaka predstavlja sekvenciranje genoma ove životinje, omogućujući nam potpuni nacrt pomoću kog možemo ponovo izgraditi torbarskog vuka od nule.“

„Finansijska sredstva će omogućiti našoj laboratoriji da napreduje i fokusira se na ključne segmente – poboljšavanje našeg razumevanja genoma torbarskog vuka, razvijanje tehnika za upotrebu stem ćelija torbara kako bi kreirali embrion i zatim ga uspešno ubacili u surogata, od kojih su najbolji kandidati uskonogi tobolčarski miš i tasmanijski đavo.“ Tim veruje da ponovno predstavljanje tasmanijskog tigra neće doneti prednosti samo vaskrsloj vrsti, već i čitavom ekosistemu.

„Od svih vrsta koje su predložene za vraćanje u život, torbarski vuk je najverovatnije najubedljiviji slučaj“, dodao je Pask. „Tasmanijski habitat je ostao gotovo nepromenjen, omogućujući savršeno okruženje za ponovno vraćanje torbarskog vuka u život i ovaj postupak će biti od velike koristi za čitav ekosistem.“

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group