Najnovije naučno otkriće može ponuditi lek protiv ćelavosti

Statistika navodi da oko 85% muškaraca podleže gubitku kose u određenom delu svog života...

Dok pojedini potpuno prihvate ovaj izgled, brojni pokušavaju da se izbore sa ovim problemom i okreću se nauci u potrazi za lekom. Rešenje možda nije toliko daleko nakon što je nedavno otkriće istraživača sa Univerziteta Kalifornija potvrdilo da je razlog gubitka kose jedna hemikalija koja izaziva da ćelije koje se dele umiru.

Sada se budi nada da bi ovaj proces mogao biti obrnut kako bi se tretirala ćelavosti i zacelile rane takođe. Kao što je matematički biolog sa Riversajda i jedan od autora studije, Kiksuan Vang izjavio: „U naučnoj fantastici, onaj momenat kada se likovi brzo oporavljaju od povrede, predstavlja ideju zasnovanu na matičnim ćelijama koje mu to dozvoljavaju. U stvarnom životu, naše novo istraživanje približilo nas je razumevanju ponašanja ovih ćelija, shvatanja njihovog ponašanja i pokretanja zaceljivanja koje ćemo kontrolisati".

Istraživanje, detaljno opisano u članku Biophysical Journal publikacije, ističe da je tim odlučio da se fokusira na folikule kose, jer je to jedini organ u ljudskom organizmu koji se regularno i automatski regeneriše, čak i onda kada nismo povređeni.

Ono što su naučnici otkrili jeste da je tip proteina nazvan TGF-beta, zadužen za kontrolu načina na koji se ćelije u folikulima, uključujući i matične, dele i formiraju nove ili popuno umiru. Kako je Vang dodao: „TGF-beta poseduje dve suprotne uloge. On pomaže pri aktiviranju proizvodnje novog života pojedinih folikula ćelija, istovremeno organizujući apoptozu, odnosno proces ćelijske smrti“.

Kao što je često slučaj sa hemikalijama u našem telu, ishod je odlučen količinom proizvedenog TGF-beta proteina. Iako niko nije potpuno siguran zbog čega folikuli odumiru, pojedine teorije sugerišu da to može biti povezano sa životinjama koje menjaju dlaku svog krzna tokom toplijih meseci ili radi bolje kamuflaže.

Međutim, Vang je objasnio da čak i kada se folikul kose uništi, on nikada ne ubija rezervoar matične ćelije: „Kada preživele matične ćelije prime signal za regeneraciju, one se dele, stvarajući novu ćeliju i razvijaju je u novi folikul“, izjavio je doktor.

Naravno i dalje postoje pojedini načini kojima ljudi mogu pribeći, dok ćelavost konačno bude izlečena međutim, stručnjaci iza ove studije navode da bi se potencijalno mogli aktivirati folikuli matičnih ćelija kako bi se stimulisao rast kose, nakon što se nešto više istraživanja izvede po pitanju komunikacije TGF-beta proteina sa ostalim genima tokom pokretanja ćelijske deobe.

Ukoliko naučnici uspeju da pronađu način tačne kontrole nivoa ovog proteina, to bi dovelo do efektnog tretmana za stanje koje pogađa brojne ljude širom sveta. Kako je Vang zaključio: „Potencijal našeg rada nudi nešto što će definitivno pomoći ljudima koji pate od različitih problema“.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group