Najveći glečer na svetu se ubrzano raspada

Jedan od najvećih glečera na svetu nalazi se u velikoj nevolji...

Tvejts glečer, poznat kao Glečer sudnjeg dana zbog toga što bi njegovo urušavanje predstavljalo pravu katastrofu za ljude, topi se velikom brzinom. Godinama unazad, milijarde tona leda otpadaju sa ovog glečera, izazivajući porast nivoa okeana za oko 4% godišnje.

Istraživači koji rade na njegovoj lokaciji u zapadnom Antartiku, otkrili su duboke pukotine koje se pojavljuju na polici, koja je zadužena za održavanje ove strukture u jednom komadu. Dva rada objavljena u Nature magazinu prošle nedelje tvrde da brzina kojom se glečer topi nije toliko loša koliko se prethodno smatralo, ali da ove pukotine i stepenaste formacije u ledu alarmantno degradiraju.

Novo otkriće naučnika stiglo je nakon što su poslali robota duboko unutar površine leda kako bi bolje pogledali šta se zapravo u glečeru dešava i koliko su stvari loše. Ovaj sistem, nazvan Icefin, zaronio je na oko 610 metara kako bi napravio seriju fotografija i snimaka. Robot je takođe prikupio i vitalne podatke, uključujući temperaturu i nivoe saliniteta.

Na našu veliku žalost, vesti nisu preterano dobre, sa naučnicima koji se plaše da bi mera topljenja mogla dovesti do kompletnog raspada glečera. U izjavi datoj za CNN, vodeći istraživač, Piter Dejvis, izjavio je da je slika krajnje kompleksna i nijansirana. Uprkos tome što je stopa topljenja dokazano niža od prethodnih tvrdnji, Dejvis je dodao da nije vreme za opuštanje.

„Glečer je i dalje u nevolji. Ono što smo pronašli dole, uprkos manjoj stopi topljenja i dalje predstavlja rapidno povlačenje glečera, tako da deluje kako nije potrebno mnogo kako bi se on potpuno izbacio iz balansa.“ Razgovarajući sa novinarima Associated Press, istraživač sa Državnog univerziteta u Oregonu, Erin Petit, koja je takođe radila na istraživanju, izjavila je da postoje osnove za veliku zabrinutost.

„Tvejts predstavlja rapidno promenjiv sistem, daleko više promenjiv od momenta kada smo krenuli sa ovim radom pre pet godina i od tada smo bili pune tri godine na terenu“, izjavila je. „Definitivno očekujem da se rapidne promene nastave i ubrzaju u nekoliko sledećih godina.“ Baš kao i predstojeća propast civilizacije, tvorac robota i naučnik, Britni Šmit, sa Kornel univerziteta, dodala je da je tim pronašao i znakove života unutar glečera.

Kako je Šmitova dodala: „Slučajni pronalazak života unutar ovog okruženja predstavlja lepo iznenađenje. Bili smo veoma umorni i pitali smo se da li vidimo to što nam se predstavlja ili nas oči varaju. Zaključili smo kako definitivno vidimo ove malene vanzemaljske prilike, anemone, kako obitavaju u ledenom okeanskom okruženju. U pozadini se nalaze kristali nalik malim svetlucavim zvezdama, slični kamenju, sedimentu i stvarima koje smo pokupili usput iz glečera. Zatim, tu su i anemone, koje su upotpunile ovo neverovatno iskustvo“.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group