Otkrivena nova egzoplaneta slična Zemlji u orbiti komšijske zvezde

Više slika

Više slika

Astronomi su detektovali nešto za šta veruju da je jedna od najvećih egzoplaneta ikada otkrivenih u orbiti zvezde najbliže našem Suncu...

Koristeći Veoma veliki teleskop Evropske južne opservatorije u Čileu, pronađeni su dokazi o kosmičkom telu koje orbitira oko Proksime Kentauri. Ova planeta treća je detektovana u ovom sistemu i poseduje svega četvrtinu Zemljine mase, što je čini najlakšom koja orbitira oko ove zvezde, smeštene na svega četiri svetlosne godine od našeg Sunca.

Ovo je takođe jedna od najlakših egzoplaneta ikada pronađenih, potvrdili su istraživači. Vodeći autor nove studije, Žoao Faria, astronom na Institutu za astrofiziku i svemirske nauke u Portugalu, izjavio je: „Novo otkriće dokazalo je da naš najbliži zvezdani komšija poseduje veoma insteresantne nove svetove, koji zahtevaju buduća proučavanja i istraživanja“.

Nazvana Proksima d, nedavno otkrivena planeta orbitira oko Proksime Kentauri na razdaljini od oko četiri miliona kilometara, što je deset puta manje od Merkurove razdaljine od Sunca. Astronomi su otkrili da ona orbitira bliže oko svoje zvezde od njene nastanjive zone, odnosno prostora oko zvezde u kome voda u tečnom stanju može postojati na površini planete, dok istovremeno zahteva svega pet dana da okrene kompletan krug. Druge dve planete su već potvrđene u orbitama oko ove komšijske zvezde.

Proksima b, koja kompletira orbitu oko zvezde svakih jedanaest dana, poseduje masu sličnu Zemljinoj i nalazi se unutar nastanjive zone. Proksima c nalazi se na dužoj, petogodišnjoj orbiti oko zvezde. Otkriće Proksima b planete potvrđeno je 2020. godine, kada su naučnici posmatrali sistem novim instrumentom skraćenog naziva ESPRESSO, koji poseduje daleko veću preciznost.

Tokom ovih posmatranja, astronomi su primetili prve naznake signala koji odgovara kosmičkom telu u petodnevnoj orbiti. Međutim, zbog toga što je signal bio slab, tim je sproveo dalja istraživanja sa ESPRESSO sistemom kako bi potvrdio da se zapravo radi o planeti, a ne jednostavno o promenama u samoj zvezdi.

Kako je Faria zaključio: „Nakon što smo prikupili sve podatke i izveli nova istraživanja, uspeli smo da potvrdimo signal novog planetarnog kandidata. Uzbuđen sam izazovima detektovanja malih signala kao što su ovi, ali posebno konačnim poslom, koji nam omogućuje da otkrijemo novu egzoplanetu toliko blizu našoj Zemlji“.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group