SAD objavile prvi zavnični izveštaj vezan za istraživanje neobičnih pojava na nebu

Američka vlada i dalje nije u mogućnosti da pruži informacije vezano za 143 slučaja neidentifikovanih vazdušnih fenomena, sudeći prema preliminarnim nalazima objavljenim juče...

Izveštaj na devet strana Kancelarije Direktora Nacionalne Bezbednosti opširno je naveo progres specijalne jedinice kreirane za proučavanje i rešavanje ovih slučajeva prošle godine, ali je ipak naglašeno da oni sada imaju bolje razumevanje ovih pojava, koje su nazvali kao "potencijane pretnje".

"Brojne forme senzora zaduženih za registrovanje neidentifikovanih vazdušnih fenomena funkcionišu ispravno i donose dovoljno informacija u realnom vremenu, omogućujući nam rešavanje inicijalnih zadataka, ali pojedini slučajevi i dalje mogu biti povezani sa anomalijama i greškama", stoji u izveštaju.

Javni dokumenti sastoje se od izveštaja vezanih za viđanje ovakvih pojava od novembra 2004. do marta ove godine. Od 144 slučajeva zabeleženih od strane američke vlade, povezanih sa neidentifikovanim vazdušnim fenomenima, svega jedan može biti identifikovan sa velikom sigurnošću, a radi se o "velikom balonu koji je puštao vazduh", dok većina nalaza opisuje ove slučajeve kao prekidanja planiranih treninga ili vojnih aktivnosti od strane neidentifikovanih letećih objekata.

Sudeći prema nalazima, većina NVF su najverovatnije fizički predmeti pošto je veliki broj slučajeva identifikovan različitim senzorima, uključujući radarske, infracrvene, elektro-optičke, one koji tragaju za naoružanjem i vizuelnim putem. Međutim, američka vlada primetila je da je u malom broju incidenata prijavljeno nekoliko neobičnih karakteristika neidentifikovanih vazdušnih fenomena, što identifikaciju čini još težom.

"Ova posmatranja mogu biti rezultat senzorske greške, anomalije ili pogrešne reinterpretacije posmatrača, ujedno zahtevajući dodatne rigorozne analize."

Bazirano na podacima koji su dostupni, vlasti u Americi tvrde da najverovatnije postoji više tipova neidentifikovanih vazdušnih fenomena koji zahtevaju različita objašnjenja. Nova Unidentified Aerial Phenomena Task Force agencija dodaje da prema njienim saznanjima, svi ovakvi fenomeni mogu potpasti u jednu od pet kategorija - vazdušne klastere, prirodno atmosferske, Vladu SAD ili SAD industrijske razvojne projekate, strane protivničke sisteme ili misterioznu grupu koja ne može biti klasifikoavana, nazvanu "ostali".

"Ograničeni podaci i nedoslednosti u izveštajima predstavljaju ključne izazove za klasifikaciju neidentifikovanih vazdušnih fenomena", nastavlja se u izveštaju. Agencija za ove fenomene naglašava da je bolje prikupljanje podataka i izveštaja širom zemlje cilj Federalne Vlade, a u prilog tome ide da nikakav standardni mehanizam nije postojao pre 2019. godine i pre nego što je Mornarica ove zemlje kreirala jedan. Izveštaj takođe napominje socio-kulturološke stigmatizacije i senzorska ograničenja kao glavne razloge zbog kojih pojedini slučajevi nisu bili pravilno obrađeni.

Izveštaj agencije takođe navodi da ovakvi fenomeni predstaljaju očigledne bezbednosne probleme za SAD i mogu biti obeleženi kao opasnost po nacionalnu sigurnost.

"Bezbednosni problemi uglavnom se ograničavaju na pilote koji lete u sve zauzetijem vazdušnom prostoru. Neidentifikovani vazdušni fenomeni takođe predstavljaju izazove za nacionalnu bezbednost ukoliko se radi o inostranim špiunskim letelicama, odnosno platformama za koje može da se dokaže njihov potencijlni razvoji u okviru vrhunskih disruptivnih tehnologija."

Postoje pojedine sličnosti po pitanju oblika, veličine, tipa i pogona u pojedinim prijavljenim NVF slučajevima, dok u nastavku izveštaja stoji i da ovakvi slučajevi teže ka grupisanju oko trening centara i vojnih baza SAD. Sa druge strane, u osamnaest prijavljenih susreta, posmatrači su naveli neobične obrasce kretanja ili leteće karakteristike ovakvih fenomena koje se potpuno poklapaju.

"Pojedini neidentifikovani vazdušni fenomeni ostaju nepokretni u vazduhu, kreću se nasuprot vetru, manevrišu naglo i nepredvidivo ili se kreću neverovatnim brzinama bez jasnio uočljivih sredstava pogona. U manjem broju slučajeva, sistemi vojnih letelica obrađivali su radio frekfencije povezane sa ovim fenomenima."

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group