Japanske mega zgrade sa veštačkom gravitacijom za naše baze na Mesecu i Marsu

Koncepti održivih životnih staništa na Mesecu i Marsu svake godine dolaze i prolaze...

Uprkos tome što sva ova veoma perspektivna rešenja možda jesu decenijama udaljena od nas, Japan je ipak predstavio najbolji predlog od svih koje smo do sada mogli da vidimo.

The Glass koncept dobio je svoje ime zbog svog ogromnog rotirajućeg tornja visokog 396 metara od strane istraživačkog tima koji ga je osmislio na Univerzitetu Kjoto i Kajima Corporation firme, tokijskog građevinskog magnata. Cilj ovih ljudi predstavlja kreiranje životnih segmenata koji će se rotirati svakih dvadeset sekundi upotrebom centrifugalne sile kako bi dostigli normalan nivo gravitacije.

„U drugim zemljama ne postoje strategije nalik ovoj kada je reč o planovima svemirskog razvoja“, izjavio je Josuke Jamašiki, direktor SIC Centra za ljudske aktivnosti u svemiru na Univerzitetu Kjoto. „Naš plan predstavlja veoma važnu tehnologiju, apsolutno krucijalnu za osiguravanje boravišta svim ljudima koji će se u skorijoj budućnosti uputiti na ovakve pohode.“

Sudeći prema japanskoj novinskoj agenciji The Asahi Shimbun, masivna struktura može zahtevati preko jednog veka za svoje kompletiranje, dok bi pojednostavljena verzija The Glass habitata mogla biti kompletirana na Mesecu do 2050. godine.

Tim japanskih naučnika planira da kreira dve različite strukture, Lunar Glass – namenjenu našem prirodnom satelitu i Mars Glass – namenjenu crvenoj planeti. Sudeći prema ekspertima, svemirski turizam postaje sve popularniji, stoga je potrebno doći do rešenja koja će redukovati loš uticaj niske gravitacije na ljude koji bi mogli živeti i raditi na Mesecu ili Marsu.

NASA i druge svemirske agencije širom sveta otkrile su da održavanje konstantnog bestežinskog stanja i putovanje kroz raznovrsna gravitaciona polja može dovesti do gubitka koštane mase, bolova u leđima i pojave kamenja u bubrezima. Kombinovani Kjoto-Kajima tim naveo je u saopštenju za medije da su istraživanja niske gravitacije ograničena na održavanje tela odraslih i uticaj ovakvih uslova na porođaj i rast dece.

Sudeći prema izveštajima, ostali predlozi za ove ustanove veštačke gravitacije uključuju šume i vodene površine, radi imitiranja zemaljskog biodiverziteta, zajedno sa transportnim sistemom nazvanim Hexagon Space Track System, koji će generisati svoju gravitaciju putovanjem između Zemlje, Meseca i Marsa.

„Razvijanje ovakvih kompleksa sa veštačkom gravitacijom u okviru saradnje sa Univeritetom Kjoto, predstavljaće pionirski momenat u svemirskim istraživanjima“, izjavio je Takuja Ohno, arhitekta i istraživač u kompaniji Kajima. „Mi smo posvećeni dostizanju naših planova, tako da će naše građevine definitivno jednoga dana koristiti ljudskim bićima.“

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group