Istraživanje otkriva zbog čega je potrebno spuštati poklopac WC šolje pre puštanja vode

Naučnici su predstavili užasavajući snimak u kome su koristili lasere kako bi istakli važnost spuštanja poklopca WC šolje pre puštanja vode u toaletu...

Istraživači su želeli da istaknu sve stvari nevidljive oku koje se kriju u kapljicama i izleću zajedno sa njima iz naših šolja svaki put kada ih ispiramo, što je prilično uznemirijuće za videti.

U klipu, moguće je videti kapljice vode koje su obojene blještavom zelenom bojom zahvajujući laseru koji služi kako bi se videlo na koju daljinu one odnose sve neprljavštine u laboratoriji u kojoj je snimano. Oduvek se zna da puštanje vode u toaletu može raširiti sitne kapljice, poznate kao aerosoli, koje se formiraju unutar šolje i gotovo uvek predstavljaju raspršivače bacila. Međutim, ovaj klip je predstavio tačan način na koji se ove kapljice šire.

Džon Krimaldi, autor studije i profesor inžinjeringa na Univerzitetu Kolorado, izjavio je za Business Insider, kako je njemu i njegovom timu pala vilica kada su prvi put videli eksperiment i da nisu imali nikakvu predstavu niti razlog da veruju kako ovakvav postupak može razbacati kapljice toliko široko i daleko kao što je to zapravo slučaj.

U zvaničnom radu, objavljenom u brojnim naučnim publikacijama, naučnici su izjavili: „Naši rezultati demonstriraju iznenađujuće energetične i rapidno rastuće kapljice aerosoli iz komecijalnih toaleta, ističući haotičnu prirodu kinematike fluida kojom se prenose čestice“. Krimaldi tvrdi da njegov snimak i fotografije mogu promeniti ljudsku percepciju tradicionalnih toaleta, izjavljujući da je on već počeo da ih posmatra daleko sumnjičavije sada.

Na svu sreću, postoje načini na koje se možete zaštiti od potencijalno štetnih bacila. Džošua Santrapio, mikrobiolog na Univerzitetu Nebraska i naučnik njegovog Centra za medicinu, izjavio je za Business Insider da je najbolji način za sprečavanje širenja toaletnih kapljica spuštanje poklopca WC šolje, ukoliko je on dostupan naravno, pre samog puštanja vode. Santrapia takođe sugeriše da je nošenje maske u javnim toaletima još jedna opcija za izbegavanje skupljanja bilo kakvih bacila koji se mogu širiti okolo putem aerosoli.

Kako je naučnik objasnio: „Javna kupatila mogu biti ograničeni prostori veoma promenjivim stopama promene vazduha, tako da maskiranje štiti od prenosa aerosola sa čoveka na čoveka, koji je verovatniji u malim, loše provetrenim prostorijama, kao i od kontakta sa bilo kojim potencijalno infektivnim arosolima iz toaletnog ispiranja“.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group