Da li je prosek zaista bitan?

U životu ima znatno bitnijih stvari od uspeha na fakultetu, proseka ocena koji gotovo niko ne gleda...

Dok ste dane i noći provodili nad knjigom na fakultetu, jedina motivacija vam je bila to da je „prosek bitan“, da će vam tih 0,02 % što ste bolji od konkurencije obezbediti željeni posao i sigurnu budćnost. Svi smo se naslušali ovih priča i za neke je to bio jedini način da se posvete učenju nečeg što realno nikad u životu neće koristiti, pa opet koliko ima istine u svemu tome.

Da li je prosek ocena u toku školovanja i studiranja toliko važan kao što vam pričaju ili je sve to mit u koji generacije za generacijama žele da veruju? Ukoliko ste doživljavali stresove svaki put kada ste izlazili na ispit i gotovo osedeli čekajući rezultate, a da ne pričamo bili u depresiji danima ako je ishod istih loš, neće vam biti lako da čujete da prosek koji ste ostvarili (ili još uvek radite na tome) nije baš toliko važan.

Daleko od toga da se trebate zadovoljiti nižim ocenama i ne truditi se da date svoj maksimum, ali treba da znate da vam dobar, odnosno odličan prosek neće doneti baš toliko slave kao što ste očekivali. Zabluda je najčešće osećanje u kom mladi nalaze sigurnost i ne žele da poveruju u drugu stranu priče.

Prosek ocena, nema tu mogućnost da pojedinca definiše kao osobu. On svakako nije merilo svih sposobnosti jedne osobe. Istina je da ćete po završetku dobrog, odnosno teškog fakulteta biti u izvesnoj prednosti kada tražite posao, ali vas gotovo nijedan poslodavac neće pitati koliko vam je prosek ocena bio u toku studija. Istog će naime više zanimati šta znate da radite. Odnosno, da li ste negde već bili na praksi, ili pak radili, da li ste volonirali i čime se bavite u slobodno vreme, tj. da li ste uključeni u neke programe ili projetke. Upravo ove stavke pokazuju vašem sagovorniku sa kim ima posla, odnosno da li mu vi kao kandidat odgovarate.

Svakako da će vam visok prosek ocena doneti izvesno zadovoljstvo i da ćete se osećati superiorno u društvu onih koji su bili ispod vas, međutim taj osećaj je samo prividan, sem ako niste planirali da nastavite da radite kao asistent ili profesor na fakultetu koji upravo završavate. U tom slučaju, će vam se dati trud isplatiti, pa se valja i potruditi.

Jednostavan primer da vam pokažemo da ste bili u zabludi ako ste mislili da je prosek na fakuletu i završetak istog najvažniji jeste taj da vas „upoznamo“ sa ljudima koji ga nisu završili, a jedni su od najuspešnijih na svetu -  Mark Zuckerberg, Bill Gates, kao i najmlađa milijarderka na svietu – Elizabeth Holmes.

Životna škola je znatno bitnija od završenog bilo kog fakulteta. Nema tog smera koji će vas naučiti kako da se borite za sebe, suprotstavite nametljivim kolegama na poslu, izađete na kraj sa dosadnim šefom i obezbedite sebi željenu poziciju u svetu. Šta više volonterski rad je znatno više na ceni danas nego samo obrazovanje. Ljude više cene po tome šta su spremni da urade za druge, nego koliko se zalažu za svoj uspeh.

Takođe inteligentne ideje nisu rezervisane sa samo najpametnije ljude na svetu. Kao što ni godine nisu uslov da pojedinac dostigne zrelost, tako ni prosek ocena ne znači da je osoba manje ili više inteligentna.

Č.K.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group