Najuspešnije kompanije u regionu

Iako Balkan ne spada u red finansijski moćnih regiona, pojedine kompanije se izdvajaju po svom poslovnom uspehu...

Kompanije iz regiona već duži niz godina uspevaju da pariraju jakoj međunarodnoj konkurenciji. Delatnosti iz kojih dolaze i poslovni modeli koje primenjuju, daju im za pravo da i u budućnosti mogu očekivati pozitivne poslovne rezultate. Prema jedinstvenim podacima 500 najuspešnijih kompanija u Evropi, koji kada se suze na područje Balkana, možemo videti koje su to najuspešnije kompanije iz regiona.

1. Petrol Slovenija

Slovenački Petrol je po prihodima najveća kompanija na Balkanu, pretekavši INU (Hrvatska), dok je na trećem mestu Naftna industrija Srbije (NIS), prema listi francuske Grupe Kofas (Coface). Naime, očekivano, kompanije za preradu i distribuciju nafte i gasa se u samom vrhu liste. Treba istaći da je Petrol danas treći najveći pojedinačni distributer zemljanog gasa u Srbiji.

U grupaciji Petrola je i preduzeće Rodgas, koje vrši distribuciju gasa u Bačkoj Topoli. Kompanija je dobila i koncesiju za izgradnju mreže zemljanog gasa u opštini Pećinci. Kompanija Petrol već ima potpisani opcioni ugovor za kupovinu preostalih 15 odsto učešća u Beogas Investu, što je potvrdio u Ljubljani član uprave Petrola Rok Vodnik. Kompanija Beogas invest vlasnik je preduzeća Beogas i Domingas, ima 220 kilometara gasovodne mreže i oko 10.000 korisnika u Beogradu, koji godišnje koriste oko 15 miliona kubnih metara gasa.

Danas je Petrol najveći distrituer gasa u Sloveniji, gde poseduje i 454 benzinskih stanica u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.

Kada se podaci sa liste 500 najvećih u Centralnoj i Istočnoj Evropi, ovog vodećeg dobavljača usluga za poslovne informacije i upravljanje potraživanjima u Centralnoj i Istočnoj Evropi, suze na (geografski) Balkan, najveći prihod u prošloj godini od 3,3 milijarde evra je zabeležio Petrol. Prihod slovenačke državne kompanije je 1,4 posto veći nego 2013. godine, preneo je portal Seebiz.

2. INA Hrvatska

INA je danas ubedljivo najsnažnija hrvatska kompanija, sa prihodom od preko 2,4 milijarde evra tokom 2014. godine. INA je osnovana 1. januara 1964. godine, spajanjem Naftaplina Zagreb, Rafinerije nafte Rijeka i Rafinerije nafte Sisak. Prvih dana, kompanija je delovala pod nazivom Kombinat nafte i plina, dok bi kasnije promenila ime u INA.

Danas je INA srednje velika evropska naftna kompanija sa vodećom ulogom u naftnom poslovanju u Hrvatskoj, te značajnom ulogom u regiji u području istraživanja, razrade i proizvodnje nafte i plina, preradi nafte i distribuciji nafte i naftnih derivata. Upravlja dvema rafinerijama,u Rijeci i u Sisku, i mrežom od 442 benzinske stanice.

3. NIS Srbija

Osnovne delatnosti kompanije NIS su istraživanje, proizvodnja i prerada nafte i gasa, promet naftnih derivata, kao i realizacija projekata u oblasti petrohemije i energetike. Sedište NIS Grupe je u Novom Sadu, a njeni osnovni proizvodni kapaciteti nalaze se širom Republike Srbije, koja zahvaljujući svom geografskom položaju predstavlja centar trgovine i investicija na Balkanu.

U prethodnoj godini, NIS je ostvario prihod od 2,04 milijarde evra, što ga svrstava na treće mesto najsnažnijih kompanija regiona.

U skladu sa svojom strategijom da postane lider u okruženju, NIS je poslovanje proširio i tržište regiona: Bosnu i Hercegovinu, Mađarsku, Rumuniju i Bugarsku. Od 2012. godine, NIS je počeo širenje svog poslovanja u oblastima elektrogeneracije, vetrogeneracije, geotermalne energije. Ruska kompanija „Gasprom njeft“ poseduje 56,15 % akcijskog kapitala NIS-a dok je 29,87 % akcija NIS-a u vlasništvu Republike Srbije. Ostatak pripada građanima, zaposlenima, bivšim zaposlenima i drugim manjinskim akcionarima.

4. Konzum Hrvatska

Četvrta na listi je jedna uspešna privatna kompanija, Konzum poznatog biznismena Ivice Todorića, koja je ostvarila 1,75 milijardi evra prihoda tokom 2014. godine. U pitanju je jedna zaista moćna imperija, koja je tokom 2014. godine u svoj sastav pripojila i slovenački Merkator. Zaključenim procesom kupovine većinskog udela poslovnog sistema Merkator, Konzumova prodajna mreža u Hrvatskoj je povećana za 75 prodavaonica, a broj zaposlenih uvećan je za 1500 novih radnika.

5. Merkator Slovenija

Iako se zvanično vodi kao slovenačka kompanija, Merkator je od prošle godine u sastavu Todorićeve imperije. Merkator, koji je prošle godine imao prihod od 1,47 milijardi evra, iz godine u godinu uspešno primenjuje poslovne modele i uspešno posluje u svim bivšim republikama.

Portal napominje da ova lista ne donosi konsolidovane prihode za koncern Agrokor (u kome su i između ostalog i Konzum i Agrokor) kao celinu koji bi, da se tako računa, bio uverljivo najveća kompanija na Balkanu prema prihodima.

Inače, 500 najvećih kompanija u regionu Centralne i Istočne Evrope prošle je godine povećalo prihode 2,1 posto, na 572 milijarde evra. Za rast su zaslužna poduzeća iz Češke (7,8 odsto), Mađarske (5,6 odsto) i Rumunije (4,3 odsto).

Najviše kompanija na listi Kofasa, čija je uprava u Beču, ima Poljska (176), slede Mađarska (73) i Češka (65).

Č.K.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group