Zastrašujući efekti brze hrane

Pre ili kasnije, svako od nas poželi da pojede nešto iz asortimana brze hrane…

Zašto? Pa, ne morate se smarati sa kuvanjem, ukusno je i lako dostupno. Ipak, konzumacija brze hrane na redovnoj bazi može imati užasavajuće efekte po vaše zdravlje, jer je većina obroka puna ugljenih hidrata i ne sadrži skoro pa nimalo vlakana. Samim tim, vaš digestivni sistem procesuira tu hranu, pretvara ugljene hidrate u glukozu i ispušta je u vaš krvotok, podižući vaš nivo šećera.

Potom, vaš pankreas mora da se izbori sa naglim porastom glukoze ispuštanjem insulina, koji dostavlja šećer ćelijama koje su u vašem telu zadužene za energiju. Kako vaše telo koristi ili skladišti šećer, njegov nivo u vašoj krvi se postepeno vraća u normalu. Ovaj proces u celosti reguliše vaše telo, a većina zdravih odraslih osoba može lako podneti nagle promene nivoa šećera u krvi. Ipak, ako se one često dešavaju usled konzumacije velike količine ugljenih hidrata, vaše telo ima sve slabiji insulinski odziv, što povećava vaš rizik od insulinske rezistentnosti, odnosno dijabatesa tipa 2 i gojaznosti.

Kako većina obroka brze hrane ima i dodatni šećer, unećete u telo više kalorija, ali malo hranjivih elemenata. Preporučuje se unos od 100 do 150 kalorija dodatnog šećera na dnevnom nivou, što je negde od šest do devet kašičica. Mnoga pića iz industrije brze hrane, sadrže osam kašičica šećera, što u prevodu znači 140 kalorija, 39 grama šećera i ne mnogo čega drugog.

Takođe, brza hrana sadrži i trans-masti, koje se razvijaju tokom obrade hrane. Trans mast nikada nije dobra niti zdrava za vas, a može povećati nivo vašeg LDL (lošeg holesterola) i spustiti nivo HDL (dobrog holesterola), još jednom povećavajući rizik od oboljevanja od dijabetesa tipa dva i srčanmih bolesti.

Brza hrana ima i visok sadržaj natrijuma, što dovodi do zadržavanja tečnosti u organizmu i visokog krvnog pritiska, koji stresira vaš srčani mišić i čitav kardiovaskularni sistem. Jedan obrok brze hrane obično sadrži 1.292 miligrama natrijuma.

Gojaznost je uglavnom problem ljudi koji redovno jedu brzu hranu. Višak kilograma takođe stvara pritisak na vaše srce i pluća, otežavajući vam disanje kada hodate, penjete se uz stepenište ili vežbate.

Drugi negativni efekti brze hrane na redovnom nivou su depresija, smanjena plodnost, problematična koža, gubitak gleđi na zubima i smanjenje gustine kostiju. Rast i razvoj industrije brze hrane, poklapa se sa povećanim brojem gojaznih ljudi, a broj ovakvih restorana se udvostručio od sedamdesetih godina, baš kao i broj gojaznih ljudi.

Pored činjenice da je izuzetno nezdrava, brza hrana se često nalazi u vestima zbog činjenice da se za pripremu obroka ne koriste zdrave namirnice, odnosno meso kome je istekao rok ili koje nije kvalitetno, što uzrokuje razvoj upalnih procesa koji su otporni na antibiotike. Veliki broj osoba svake godine umire zbog bolesti koje su povezane sa industrijom brze hrane, na ovaj ili onaj način.

N.Đ.

 

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group