Armija južnoafričkih pčela klonova uništava sve kolonije redom

U vestima koje su došle pravo iz naših noćnih mora, naučnici su obelodanili svetu postojanje jedne podvrste pčela koje mogu kreirati svoje savršene klonove i koristiti ih radi napadanja i osvajanja rivalskih košnica...

Istraživači su otrkrili da ženaka medonosne pčele iz Južnoafričke Republike ne rekonstruiše svoju DNA kada snese jaja. Ovo joj omogućuje da kreira savršene klonove sebe same svaki put prilikom reprodukcije, što je tehnički čini besmrtnom. Naučnici su takođe pronašli i jednu pčelu ove podvrste koja je proizvela milione svojih klonova tokom prethodne tri decenije.

Istraživači koji proučavaju ovaj nesvakidašnji fenomen objavili su svoj rad vezan za neverovatno otrkiće u Proceedings of the Royal Society B žurnalu. "Ovo je potpuno neverovatno. Istovremeno je i neverovatno disfunkcionalno", izjavio je Bendžamin Oldrojd, vodeći autor studije i profesor bihevioralne genetike na Sidnejskom Univerzitetu za Live Science.

Oldrojd je sa punim pravom iznenađen. Aseksualna reprodukcija nije neobična kada se radi o insektima. Međutim, kada se ona odvija, DNK roditelja se uglavnom meša tokom procesa poznatog kao rekombinacija. Tako da, uprkos tome što potomci poseduju samo jednog roditejla, njihova genetska mešavina je potpuno drugačija. Ovo nije slučaj sa južnoafričkom medonosnom plečom, koja kako deluje jednostavno kreira identične, savršene kopije svog DNK, svakoga puta kada vrši reprodukciju.

Ovakve pčele predstavljaju priličan problem kako za svoju koloniju, tako i rivalske košnice, naručito zbog toga što u tipičnim kolonijama, jedino je matica ta koja poseduje mogućnost reprodukovanja. Ukoliko su radilice u mogućnosti da kreiraju svoje potomstvo, onda su košnice u kojima one žive potpuno disfunkcionalne.

"Na kraju, radilice jednostavno žive i kreću se okolo, polažući jaja i ne radeći svoj posao. Kolonija zbog ovoga polako izumire, dok se klonirajuće radilice polako premeštaju u sledeće." Sudeći prema naučniku, ovaj fenomen ubija oko deset procenata južnoafričkih kolonija pčela svake godine i ovakvo razmnožavanje može biti viđeno kao prenosivi društveni kancer.

N.Đ.

All Rights Reserved. | 2009 - 2024. Copyright© Mini STUDIO Publishing Group. | Uslovi korišćenja | Developed by Mini STUDIO Publishing Group